menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Książka, literatura, poezja
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Książka, literatura, poezja Literatura, dyskusje, własne próby pisarsko-poetyckie.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #81  
Nieprzeczytane 18-10-2009, 09:24
B.B. B.B. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 638
Domyślnie

Lila na ekrany ! Z pewnoscią była byś o wiele lepsza niz Brodzik , w firmowych ciuchach czy bez ( ? ).
Ten serial tak mi się nie podoba, że obawiam sie , iz sie do niego z niechęci uzaleznię , tak jak to jest z " Klanem ", ktory , moim zdaniem , sztuczny i ckliwy jest nad wyraz wszelki , i az musze to śledzić , by zobaczyc jak ta ckliwosc eskaluje.
Zdzisiu, mialam przyjemnosc znac pania Krystynę Nepomucką , juz jako starszą panią , wysoką,szalenie zgrabną, pełną dowcipu i energii, wyjezdżajacą do Zakopanego na narty,była to wspaniała " przedwojenna dziewczyna " do konca .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #82  
Nieprzeczytane 20-10-2009, 11:01
Ludgarda's Avatar
Ludgarda Ludgarda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska,Polska
Posty: 2 146
Domyślnie

Wczoraj skończyłam lekturę niewielkiej książeczki- klasyki już-a mianowicie " Śniadania u Tiffany'ego Trumana Capote'a, która została opublikowana dawno temu, w 1958roku, a w 1961 pod takim samym, tytułem weszła na ekrany kin. Tak się złożyło, że po raz pierwszy zetknęłam się z tym bestsellerem, ale nie zachwycił mnie, nawet trochę rozczarował, całkiem inaczej wyobrażałam sobie jej fabułę...A mowa tutaj o 20-letniej dziewczynie, zwariowanej aktorce, szukającej stabilizacji życiowej i odrzucającej jednocześnie prostą stabilizację, której marzą się wielkie pieniądze, bogaty mąż... Symbolem poczucia bezpieczeństwa jest dla niej sklep Tiffany'ego, najpotężniejszego wówczas(40 -tych lat XIX wieku), jubilera na świecie Najważniejsze zagadnienie jakiego dotknął autor książki, to wskazanie problemu życia Holly: styl życia jaki prowadzi ujawnia jej lęk przed zwyczajnym, dorosłym życiem(!)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #83  
Nieprzeczytane 20-10-2009, 14:49
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
OK proponuję kolejne porównanie: książka = film

Leonore Fleischer - Rain man czyta Ksawery Jasieński

Charlie Babbitt: twardy (a może tylko tak o sobie myśli), ryzykant, nieprawdopodobnie z siebie dumny. Gdy umiera jego ojciec, Charlie oczywiście spodziewa się odziedziczyć spadek. Ale ojciec miał inne plany.
Raymond Babbitt: starszy o 18 lat brat, o którym Charlie nie wiedział. Raymond jest stałym pacjentem szpitala psychiatrycznego, zamkniętym w świecie własnych dziwnych myśli i wspomnień z dzieciństwa. To własnie jemu ojciec zostawił trzy miliony dolarów.
Gdy Charlie porywa Raymonda i próbuje go ukryć, aby przejąć pieniądze, nie zdaje sobie sprawy, że w ten sposób rozpoocznie podróż przez całą Amerykę - podróż, która przeniesie ich obu w przeszłość i spowoduje niespodziewany przypływ uczuć między braćmi.


Opowiadający tę historię film Barry'ego Levinsona, z Dustinem Hoffmanem i Tomem Cruisem w rolach głównych, otrzymał 4 Oscary i był z powodzeniem wyświetlany w kinach na całym świecie i w Polsce.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #84  
Nieprzeczytane 20-10-2009, 16:55
Zdzisia's Avatar
Zdzisia Zdzisia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 1 567
Domyślnie

Zdzisiu, mialam przyjemnosc znac pania Krystynę Nepomucką , juz jako starszą panią , wysoką,szalenie zgrabną, pełną dowcipu i energii, wyjezdżajacą do Zakopanego na narty,była to wspaniała " przedwojenna dziewczyna " do konca .[/quote]
Świetny język,pełen fantazji dowcip sytuacyjny,niesamowita moim zdaniem wyobrażnia, odwaga w okazywaniu uczuć i poglądów.Pani K.N. musiała być taka jak ją przedstawiasz. Od" domu nad rozlewiskiem" nie zdążę się uzależnić.A od "Klanu" jestem uzależniona z tych samych powodów co Ty. Chociaż nie mam cierpliwości ogladać wszystkich odcinków to często zaglądam na zasadzie "co tam słychać"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #85  
Nieprzeczytane 21-10-2009, 08:46
B.B. B.B. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 638
Domyślnie

Zdzisiu, mam takie podejrzenie ,ze wszyscy bohaterowie Klanu maja cukrzycę ,lub są ukrytymi alkoholikami , ktorych suszy, bo kto tylko się pojawi , to zaraz pyta inną osobę" czego sie napijesz" , piją na okrągło, a to wodę ,a to cos z dzbanka., Raz by sie na naszych oczach napili czegos mocniejszego zwłaszcza ta ohydnie mdła Ela- farmaceutka. No , a doktor Lubicz , ktory ostatnio rozważa" dylematy moralne" , coz on ma za kwestie , nigdy nie " telefonuje" tylko " musi wykonac telefon" itp. Do tego rzecz dzieje sie na Księzycu czyli nigdzie . W swoim gatunku ten serial to- cudo.
Pani Nepomucka była dowcipną realistką ,jej opowiesci były rownie doskonałe co książki , dużo miala autoironii i ostrych obserwacji. Doskonale sie jej słuchało i doskonale z nią rozmawiało.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #86  
Nieprzeczytane 21-10-2009, 22:20
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

witajcie.Bardzo polecam książkę pt "Biała Masajka
autorka -Corinne Hofmann.

Jest to relacja z 4 lat spędzonych w buszu.Bohaterka kierowana
wielką miłością, wyszła za mąż za Masaja z Kenii.
Doświadczyła piekła, dotarła do granic wytrzymałości fizycznej
i duchowej. Wraz z córką ostatecznie uciekła z Kenii.
Książkę tą czyta się jednym tchem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #87  
Nieprzeczytane 22-10-2009, 11:41
Ludgarda's Avatar
Ludgarda Ludgarda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska,Polska
Posty: 2 146
Domyślnie

Cytat:
Napisał koziorożec
witajcie.Bardzo polecam książkę pt "Biała Masajka
autorka -Corinne Hofmann.

Jest to relacja z 4 lat spędzonych w buszu.Bohaterka kierowana
wielką miłością, wyszła za mąż za Masaja z Kenii.
Doświadczyła piekła, dotarła do granic wytrzymałości fizycznej
i duchowej. Wraz z córką ostatecznie uciekła z Kenii.
Książkę tą czyta się jednym tchem.

Książki nie czytałam, ale jakiś czas temu obejrzałam film,który mną wstrząsnął! Do dziś jestem pod jego wrażeniem, i pamiętam uczucie jakie mi towarzyszyło pod koniec filmu: jak się cieszyłam, że bohaterce udało się z dzieckiem opuścić tamten, niebezpieczny dla nich, afrykański kraj
Odpowiedź z Cytowaniem
  #88  
Nieprzeczytane 22-10-2009, 11:51
Jadzia_G's Avatar
Jadzia_G Jadzia_G jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Sosnowiec
Posty: 14 579
Domyślnie fantastyczna

Cytat:
Napisał koziorożec
witajcie.Bardzo polecam książkę pt "Biała Masajka
autorka -Corinne Hofmann.

Jest to relacja z 4 lat spędzonych w buszu.Bohaterka kierowana
wielką miłością, wyszła za mąż za Masaja z Kenii.
Doświadczyła piekła, dotarła do granic wytrzymałości fizycznej
i duchowej. Wraz z córką ostatecznie uciekła z Kenii.
Książkę tą czyta się jednym tchem.
Polecam również - czytałam - nie będziecie się mogły od niej oderwać. Byłam w szoku po przeczytaniu - czy można ze świata cywilizowanego (kobieta wykształcona) wejść w średniowiecze - dobrowolnie ??!!
__________________
Jadzia G
Odpowiedź z Cytowaniem
  #89  
Nieprzeczytane 22-10-2009, 14:06
Zdzisia's Avatar
Zdzisia Zdzisia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 1 567
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jadwiga_G
Polecam również - czytałam - nie będziecie się mogły od niej oderwać. Byłam w szoku po przeczytaniu - czy można ze świata cywilizowanego (kobieta wykształcona) wejść w średniowiecze - dobrowolnie ??!!
"Biała Masajka" czytałam i też byłam w szoku. Jak mozna tak zgłupieć?! Ale widać można. Zajrzałam kiedyś do życiorysu autorki.Najbardziej zdziwiło mnie to,że ona na ten temat napisała jeszcze dwie powieści. I one się sprzedają i czytają! Autorka zrobiła chyba niezłe pieniądze na tej swojej miłosnej przygodzie.Mnie wystarczy,że przeczytałam tą jedną.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #90  
Nieprzeczytane 22-10-2009, 17:45
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech Czytaj słuchając ....

Corrine Hoffman - BIAŁA MASAJKA

czyta Daria Trafankowska
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #91  
Nieprzeczytane 23-10-2009, 11:57
B.B. B.B. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 638
Domyślnie

No , ale ten Masaj , Drogie Panie, oszołomił Niemkę sexualnie ,a Niemka Masaja - finansowo, czyli oczarowanie było wzajemne , choc sprawa marnie sie skonczyła...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #92  
Nieprzeczytane 23-10-2009, 12:04
Mag Mag jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Posty: 523
Domyślnie

A ja ciągle niezmiennie gorąco polecam "Sto lat samotności" Marqueza. To jest dopiero magia...i do tego jak opowiedziana
__________________
Nolens volens....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #93  
Nieprzeczytane 23-10-2009, 14:50
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech a ja niezmiennie proponuję......

czytaj słuchając

Gabriel Garcia Marquez - Sto lat samotności . . czyta Ksawery Jasieński

Miała to być pierwsza powieść Gabriela Garcii Marqueza. Dzięki swym dziadkom znał historię Macondo i dzieje rodziny Buendia, prześladowanej fatum kazirodztwa. Świat, w którym rzeczy nadzwyczajne miały wymiar szarej codzienności, zwyczajność zaś przyjmowana była jako zjawisko nadprzyrodzone, świat bez czasu, gdzie wiele rzeczy nie miało jeszcze nazw, był też jego światem. Potrzebował aż dwudziestu lat, by wreszcie spisać te rodzinne opowieści z całym dobrodziejstwem i przekleństwem odniesień biblijnych, baśniowych, literackich, politycznych; uświadomił nam, że "plemiona skazane na sto lat samotności nie mają już drugiej szansy na ziemi".
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #94  
Nieprzeczytane 23-10-2009, 16:43
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

wracając do dyskusji na temat Białej Masajki

autorka urodzona w 1960 r. mieszka w Szwajcarii.

O dalszych losach opowiada w książce pt "Zegnaj Afryko"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #95  
Nieprzeczytane 23-10-2009, 20:04
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Cytat:
Napisał koziorożec
wracając do dyskusji na temat Białej Masajki
autorka urodzona w 1960 r. mieszka w Szwajcarii.
O dalszych losach opowiada w książce pt "Zegnaj Afryko"
Podpisuję się pod poleceniami dla obydwu książek Corinne Hofmann.
Wciągają, zadziwiają, zachwycają.
Czasami miałam ochotę wskoczyć do środka i włączyć się w akcję książki, by pomóc i doradzać bohaterce
Odpowiedź z Cytowaniem
  #96  
Nieprzeczytane 23-10-2009, 20:08
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Polecam "Świat Zofii"- Gaarder Jostein
Z radością odświeżam tę lekturę.
Cyt.
"Jak to się stało, że powieść, którą norweski nauczyciel filozofii napisał dla swoich dzieci, stała się w ciągu roku bestsellerem, wydawanym w wielu krajach wszystkich kontynentów, zaś w ciągu miesiąca - książką czytaną przez młodzież i dorosłych w całej Polsce? Czy zdecydowała o tym tylko pasjonująca fabuła, pełna tajemnic i niespodzianek?
Może powszechne niezadowolenie ze stanu rzeczy w świecie u schyłku XX wieku skłania nas do poszukiwania na nowo wartości ludzkich i stąd bierze się kult wokół tej książki o filozofii dla nie filozofów? A może dziś, gdy psychologowie alarmują, że rośnie samotność dzieci i deficyt ojca w naszych rodzinach, porusza nas głęboko historia dziewczyny stęsknionej do swego taty?
Większość z nas, niezależnie od wieku i płci, może odnaleźć w sobie piętnastoletnią Zofię, która żarliwie podejmuje podstawowe pytania. Może zatraciliśmy zdolność naturalnej, pełnej zadziwienia refleksji i lektura książki Gaardera pomaga nam odnaleźć ją w sobie na nowo? "
Odpowiedź z Cytowaniem
  #97  
Nieprzeczytane 23-10-2009, 22:02
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

cytat z książki "Swiat Zofii" jest bardzo interesujący.

Zapisałam sobie tytuł i autora - mam nadzieję, że znajdę tą
książkę w mojej bibliotece.
Czytając książkę - reaguję równie emocjonalnie jak Ty Aluniu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #98  
Nieprzeczytane 24-10-2009, 08:19
Zdzisia's Avatar
Zdzisia Zdzisia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 1 567
Domyślnie

Cytat:
Napisał B.B.
No , ale ten Masaj , Drogie Panie, oszołomił Niemkę sexualnie ,a Niemka Masaja - finansowo, czyli oczarowanie było wzajemne , choc sprawa marnie sie skonczyła...
O ile pamiętam to sex tam był byle jaki, i te warunki sanitarne! Zgroza! A, że Masajowi zaimponowało zainteresowanie bogatej białej kobiety? Trudno się dziwić.On pozwalał się adorować,żył prawie tak jak chciał i korzystał z pieniędzy i zaradności tej pani.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #99  
Nieprzeczytane 24-10-2009, 08:22
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Jak mi brak pomysłu na lekturę, wchodzę na nasz wątek, przeglądam recenzje i już mam!
Zawsze coś wybiorę.
Nie zawsze uda się w porę podziękować wklejaczce postu,
co niniejszym czynię hurtem
.
Zaglądam tu często i cieszę się, że Wy również, pozdrawiam i buziaki
Odpowiedź z Cytowaniem
  #100  
Nieprzeczytane 24-10-2009, 10:44
Ludgarda's Avatar
Ludgarda Ludgarda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska,Polska
Posty: 2 146
Domyślnie

Cytat:
Napisał Srebrzysta
czytaj słuchając

Gabriel Garcia Marquez - Sto lat samotności . . czyta Ksawery Jasieński

Miała to być pierwsza powieść Gabriela Garcii Marqueza. Dzięki swym dziadkom znał historię Macondo i dzieje rodziny Buendia, prześladowanej fatum kazirodztwa. Świat, w którym rzeczy nadzwyczajne miały wymiar szarej codzienności, zwyczajność zaś przyjmowana była jako zjawisko nadprzyrodzone, świat bez czasu, gdzie wiele rzeczy nie miało jeszcze nazw, był też jego światem. Potrzebował aż dwudziestu lat, by wreszcie spisać te rodzinne opowieści z całym dobrodziejstwem i przekleństwem odniesień biblijnych, baśniowych, literackich, politycznych; uświadomił nam, że "plemiona skazane na sto lat samotności nie mają już drugiej szansy na ziemi".

Dziękuję za chomika z ważnymi lekturami, teraz zwłaszcza za " Sto lat samotności" Marqueza którego dotąd nie miałam okazji poznać...Co do innej książki tego autora, Noblisty zresztą," Miłość w czasach zarazy", oglądałam film pod takim samym tytułem, i przyznam, nie podobał mi się... Mam książkę, ale mając przed oczyma film, nie mam chęci,żeby rozpocząć lekturę...
Pozdrawiam cieplutko wszystkich uczestniczących na tym wątku z którego skwapliwie korzystam DZiękuję
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Książki - recenzje szczęśliwa13 Książka, literatura, poezja 499 13-09-2009 23:24
Olimpiada 2008 - Nasze Recenzje jolita Różności - wątki archiwalne 44 23-08-2008 11:35
książki, prasa redoku Kupię, sprzedam, zamienię 1 07-02-2008 10:32
książki basza Kupię, sprzedam, zamienię 0 12-01-2008 20:01
Moje recenzje lub słowa krytyki czyli chodzę po forum i czytam... jolita Różności - wątki archiwalne 29 17-11-2007 16:41

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:17.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.