menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Książka, literatura, poezja
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Książka, literatura, poezja Literatura, dyskusje, własne próby pisarsko-poetyckie.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #221  
Nieprzeczytane 13-01-2010, 08:53
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
OK zapraszam do czytania słuchając

Gabriel Garcia Marquez - Sto lat samotności---> czyta Ksawery Jasieński
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #222  
Nieprzeczytane 13-01-2010, 09:12
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 027
Domyślnie Dobra robota!

Cytat:
Napisał Srebrzysta
Srebrzysta dobrą robotę robisz. Gratuluję kolekcji książek i malarstwa!
Sto lat samotności właśnie dostałam od Mikołaja w postaci tradycyjnej książki i zaczęłam czytać.
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #223  
Nieprzeczytane 15-01-2010, 22:37
cruella's Avatar
cruella cruella jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wybrzeże
Posty: 106
Domyślnie

[quote=Alunia]Popatrz jaki zbieg lektur!
Odwiedziłam dziś bibliotekę bo sczytałam wszystko co miałam. Przyniosłam 5 książek Joanne Harris...

Jak idzie czytanie Joanne Harris? Ja z kolei wróciłam do Margaret Atwood. Czytałam kiedyś kilka jej książek; jedne podobały mi się bardziej, inne mniej, ale wszystkie były w jakiś sposób interesujące. "Ślepy zabójca" - pozycja, którą wypożyczyłam teraz, okazała się strzałem w dziesiątkę. Już po kilkunastu stronach byłam pod wrażeniem pełnej humoru i autoironii głównej bohaterki, starszej pani, zdystansowanej do świata, własnych chorób i słabości, religii... Konieczność wręczenia nagrody literackiej imienia zmarłej tragicznie siostry, wywołuje u niej falę wspomnień. Zaczyna opisywać swoje dzieciństwo w podupadającym po śmierci matki domu rodzinnym, zaaranżowane małżeństwo z bogatym przemysłowcem i ...
Przy tym wszystkim wnikliwy opis przemian obyczajowych w małym kanadyjskim miasteczku od lat trzydziestych do końca XX wieku.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #224  
Nieprzeczytane 16-01-2010, 20:03
Ha_na's Avatar
Ha_na Ha_na jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Polska
Posty: 2 730
Domyślnie Raczej nie polecam.

Okrzyczana jako światowy bestseller seria książek Stefanie Meyer . Tytuły: Zmierzch,
Księżyc w nowiu.
Zaćmienie
Przed świtem.
Popełniłam błąd, kupując dwie pierwsze z nich, i tylko te dwie przeczytałam, ale na ich podstawie myślę że mogę ocenić również dwie pozostałe.Nie podobało mi się, tak naprawdę nic w tych książkach, ani temat, ani akcja ani język. Nic za co warto było wydać pieniądze.Rzecz cała rozgrywa się w bliżej niesprecyzowanym miejscu i czasie, i dotyczy miłości młodej dziewczyny do wampira. Ale ten wampir, jest "dobrym" wampirem, a Bella kocha go tak bardzo, że pragnie również nim zostać, oczywiście za jego przyczyną. Tak przez dwa tomy i doprawdy nie rozumiem dlaczego tak nijaka rzecz została okrzyknięta światowym bestsellerem. Ksiązka jest przeznaczona dla młodzieży, ale daję słowo, że Harry Potter było wiele lepszy, miał wartką akcje, i rozbudzał wyobrażnię!
__________________
-----------------------------------
Odpowiedź z Cytowaniem
  #225  
Nieprzeczytane 16-01-2010, 20:38
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Reklamowane bestsellery - różnie z nimi bywa.
Niejednokrotnie przekonałam się, że są nie do przetrawienia, nie wiadomo o co chodzi autorowi, a ja się wtedy zastanawiam - czy to tylko ja nie rozumiem?
Najpiękniejsze powieści odkrywamy zupełnie przypadkowo.
Dziękuję, że podałaś te tytuły ponieważ ja też lubię się rzucać na bestsellery.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #226  
Nieprzeczytane 17-01-2010, 12:06
Anilah's Avatar
Anilah Anilah jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 2 133
Domyślnie






Prawdziwa historia dramatycznego romansu w powieści społeczno-obyczajowej, rozgrywającej się w początkach XX wieku. On ? jeden z najsłynniejszych architektów stulecia. Ona ? światła feministka. Gdy połączyła ich miłość, byli niemal czterdziestolatkami i wychowywali w swych małżeństwach dziewięcioro dzieci. Wkrótce związek wychodzi na jaw, trafiając na czołówki gazet, robiących z obojga parę niemoralnych potworów... Wielkie uczucia, zbrodnia i portrety dwóch wyjątkowych osobowości na bogatym tle ówczesnej, pruderyjnej Ameryki.
Polecam świetna lektura od początku do końca szczególnie dla nas kobiet....
__________________
Za pieniądze możesz kupić pozycję,ale nie szacunek.


http://anilah-mojepodroze.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #227  
Nieprzeczytane 19-01-2010, 11:48
Ha_na's Avatar
Ha_na Ha_na jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Polska
Posty: 2 730
Domyślnie Dziewczynka w czerwonym płaszczyku.

Minęło chyba już 10 lat, kiedy czytałam tą książkę, wypożyczoną w bibliotece. Niestety, nie pamiętam nazwiska autorki tej książki, napisała ją kobieta, na podstawie własnych przeżyć w okresie drugiej wojny światowej.Kiedyś w telewizji, mignęła mi końcówka wywiadu z autorką tej książki.

Choć minęło już tyle lat, do dziś często wracam myślami, do tej opowieści, bo rzecz jest osnuta na prawdziwych wspomnieniach i przejściach, a dotyczy losów dziewczynki żydowskiego pochodzenia,i jej rodziny na tle wydarzeń w okresie II wojny.Czytałam, i nie mogłam od niej oderwać się, nawet po to żeby zrobić najkonieczniejsze zadania domowe, w nocy, aż nie skończyłam. Opowiada o rzeczach o których wszyscy wiemy: getto, obóz koncentracyjny, ale w sposób tak wstrząsająco - sugestywny, i pokazuje drugie dno, wydarzeń o których ja nie miałam zielonego pojęcia, bo to dla mojego pokolenia był temat tabu.Nie jestem, gorącą zwolenniczką książek osnutych na martyrologii okresu ostatniej wojny, bo jakby "przejadło" się słuchanie ciągle tego samego, ale tą książkę polecam, pozostawia po przeczytaniu ślad!
__________________
-----------------------------------
Odpowiedź z Cytowaniem
  #228  
Nieprzeczytane 19-01-2010, 14:36
Jadzia_G's Avatar
Jadzia_G Jadzia_G jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Sosnowiec
Posty: 14 579
Domyślnie

Cytat:
Napisał halina6645
Minęło chyba już 10 lat, kiedy czytałam tą książkę, wypożyczoną w bibliotece. Niestety, nie pamiętam nazwiska autorki tej książki, napisała ją kobieta, na podstawie własnych przeżyć w okresie drugiej wojny światowej.Kiedyś w telewizji, mignęła mi końcówka wywiadu z autorką tej książki.

Choć minęło już tyle lat, do dziś często wracam myślami, do tej opowieści, bo rzecz jest osnuta na prawdziwych wspomnieniach i przejściach, a dotyczy losów dziewczynki żydowskiego pochodzenia,i jej rodziny na tle wydarzeń w okresie II wojny.Czytałam, i nie mogłam od niej oderwać się, nawet po to żeby zrobić najkonieczniejsze zadania domowe, w nocy, aż nie skończyłam. Opowiada o rzeczach o których wszyscy wiemy: getto, obóz koncentracyjny, ale w sposób tak wstrząsająco - sugestywny, i pokazuje drugie dno, wydarzeń o których ja nie miałam zielonego pojęcia, bo to dla mojego pokolenia był temat tabu.Nie jestem, gorącą zwolenniczką książek osnutych na martyrologii okresu ostatniej wojny, bo jakby "przejadło" się słuchanie ciągle tego samego, ale tą książkę polecam, pozostawia po przeczytaniu ślad!
Jeżeli ktoś jest zainteresowany tą książką podaje nazwisko autorki - Roma Ligocka .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #229  
Nieprzeczytane 19-01-2010, 15:38
sama55's Avatar
sama55 sama55 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Posty: 69
Domyślnie

Właśnie czytam sagę Barbary Rybałtowskiej.Można się dowiedzieć o losach ludzi wywiezionych w głąb ZSRR.To jeszcze dość mało znany temat.Ciekawie napisana książka no i losy niesamowite.
__________________
wiesia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #230  
Nieprzeczytane 19-01-2010, 15:58
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Sama , podaj tytuł proszę...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #231  
Nieprzeczytane 20-01-2010, 08:18
sama55's Avatar
sama55 sama55 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Posty: 69
Domyślnie

Przepraszam!Ale ze mnie gapa.
1.Bez pożegnania
2.Szkoła pod baobabem
3.Koło graniaste
4.Mea culpa /tej ostatniej nie mam, jest zapowiedź,ale nie wiem czy już się ukazała/.
Pozdrawiam.
__________________
wiesia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #232  
Nieprzeczytane 20-01-2010, 22:59
Ha_na's Avatar
Ha_na Ha_na jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Polska
Posty: 2 730
Domyślnie Do niektórych książek wracam!

Mam kilka ulubionych pozycji, do których wracam, i to niejednokrotnie.I za każdym powrotem, odnajduję w nich coś nowego, coś czego nie odczułam w poprzednim czytaniu. I nie chodzi o treść, bo ta jest przecież ta sama, ale o inne postrzeganie, inne odczucia i zrozumienie.

Do takich książek zaliczam - Mistrz i Małgorzata, autor Michał Bułhakow.

O autorze wiem niewiele.Tyle, że żył krótko, i niewiele napisał. W bibliotece mieli jeszcze tylko jedną jego książkę - tomik opowiadań, nie pamiętam tytułu, ale przeczytałam. Styl, język i klimat, całkiem jak w Mistrzu i Małgorzacie.Może napisał coś jeszcze o czym nie wiem?
__________________
-----------------------------------
Odpowiedź z Cytowaniem
  #233  
Nieprzeczytane 21-01-2010, 19:30
Anilah's Avatar
Anilah Anilah jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 2 133
Domyślnie

Bardzo polecam




Wstrząsająca, autobiograficzna historia kobiety wychowanej w rodzinie mormońskich fundamentalistów. Autorka przeżyła 28 lat jako druga z dziesięciu żon poligamisty i urodziła mu trzynaścioro dzieci. Egzystowała w skrajnej nędzy i izolacji od reszty świata. W poszukiwaniu lepszego jutra zdecydowała się na odważny krok ku wolności...

Trudno oderwać się od tej książki, przekracza naszą wyobraźnię jak fanatyczna religia może stworzyć ludziom piekło na ziemi....
__________________
Za pieniądze możesz kupić pozycję,ale nie szacunek.


http://anilah-mojepodroze.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #234  
Nieprzeczytane 22-01-2010, 16:15
noir noir jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Posty: 39
Domyślnie "Zbrodnie Josefa Fritzla. Analiza faktów"

Gorąco polecam tą książkę, jednak tylko ludziom o mocnych nerwach. Dla tych co bardziej wrażliwych czytanie o drastycznych szczegółach horroru z Amstetten może okazać się zbyt ciężkie do przełknięcia... Ale tak czy siak, z pewnością warto przeczytać.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #235  
Nieprzeczytane 22-01-2010, 16:28
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Anilah


Proszę powiedz w jakim okresie rozgrywa się akcja książki
Żona mormona i w jakim kraju.

Pozdrawiam Cię
Odpowiedź z Cytowaniem
  #236  
Nieprzeczytane 22-01-2010, 17:44
Anilah's Avatar
Anilah Anilah jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 2 133
Domyślnie

Cytat:
Napisał koziorożec
Anilah


Proszę powiedz w jakim okresie rozgrywa się akcja książki
Żona mormona i w jakim kraju.

Pozdrawiam Cię

Akcja książki rozgrywa się w latach 1937 / w trym roku urodziła się bohaterka/ do aktualnego....akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych i Meksyku...pozdrawiam cieplutko
__________________
Za pieniądze możesz kupić pozycję,ale nie szacunek.


http://anilah-mojepodroze.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #237  
Nieprzeczytane 22-01-2010, 21:36
Ha_na's Avatar
Ha_na Ha_na jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Polska
Posty: 2 730
Domyślnie Halldor Laxness -Dzwon Islandii

Ani polecam, ani nie polecam, dlatego że do w/w książki robiłam podchody od 1975r. i dopiero teraz ją przeczytałam.Wydana wówczas w serii Klasyki Polskiej i Obcej - przeleżała u mnie na półce, od czasu do czasu,próbowałam kilka pierwszych stron i zniechęcona odkładałam.Coś jest w tym że do niektórych książek trzeba dorosnąć. Myślę że właśnie dorosłam. Akcja tej powieści, toczy się na przełomie XVII i XVIII wieku,w Islandii będącej w owym czasie "własnością" Danii.Autor na tle historycznych wydarzeń wojny trzydziestoletniej, w którą uwikłana jest Dania, pokazuje losy Islandczyków, ich obyczaje, życie, i ciężkie warunki bytowania.Istniejące sądownictwo, i straszne kary jakie stosowano, nieadekwatne do wykroczeń.Ludzi tam mieszkających, traktowano gorzej jak zwierzęta, a kraj dewastowano i wywożono wszystko, co się dało.Istniejące obyczaje, życie, ciężkie warunki klimatyczne, wszystko bardzo tak inne od naszej rzeczywistości z tego okresu, tworzy klimat tej książki.
__________________
-----------------------------------
Odpowiedź z Cytowaniem
  #238  
Nieprzeczytane 23-01-2010, 16:14
Ciunia's Avatar
Ciunia Ciunia jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Miasto: Bielsko-biala
Posty: 375
Domyślnie

Dziewdczynka w czerwonym plaszczyky jest oparta na autentycznych ,przezyciach jej autorki- Romy Ligockiej.Na festiwalu w Cann wyswitlano film o tym tytule.Wsrod widzow byla przypadkowo Roma Ligocka.Doznala wstrzasu.Przeciez ta dziewczynka,glowna bahaterka byla Ona.Jedyna w getcie miala czerwony plaszczyk uszyty przez babcie.Napisala jeszcze kilka powiesci.Polecam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #239  
Nieprzeczytane 23-01-2010, 18:17
Ciunia's Avatar
Ciunia Ciunia jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Miasto: Bielsko-biala
Posty: 375
Domyślnie

Przepraszam,Zla kolejnosc.Przedstawie sie Panstwu Ciunia -Halina,oczarowana Waszymi recenzjami ksiazek.W miare moich mozliwosci postaram sie wniesc jakis ciekawy watek .Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #240  
Nieprzeczytane 23-01-2010, 19:13
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Cytat:
Napisał cruella
Jak idzie czytanie Joanne Harris?

Przeczytałam
"Pięć ćwiartek pomarańczy"- Joanne Harris - nie zawiodła mnie

Kilka słów o jej treści:
""Pięć ćwiartek pomarańczy" to przejmująca opowieść o tragedii, jaka się rozegrała w czasie okupacji w małej wiosce nad Loarą, o tajemnicy i niezwykłym związku łączącym matkę i córkę; to historia dziewczynki, która - odtrącona przez matkę - przelewa swe gwałtowne uczucia na niemieckiego żołnierza.

Z perspektywy czasu Framboise inaczej postrzega wydarzenia, które sprawiły, że niegdyś opuściła rodzinną wieś,
a dziennik matki odkrywa przed nią świat niezwykłych przeżyć. Zakochany we Framboise mężczyzna, który mimo lat rozłąki nigdy jej nie zapomniał, przekonuje ją, że również ponure lata wojny miały w sobie piękno i czułość."


PS. Witaj Ciunia
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Książki - recenzje szczęśliwa13 Książka, literatura, poezja 499 13-09-2009 23:24
Olimpiada 2008 - Nasze Recenzje jolita Różności - wątki archiwalne 44 23-08-2008 11:35
książki, prasa redoku Kupię, sprzedam, zamienię 1 07-02-2008 10:32
książki basza Kupię, sprzedam, zamienię 0 12-01-2008 20:01
Moje recenzje lub słowa krytyki czyli chodzę po forum i czytam... jolita Różności - wątki archiwalne 29 17-11-2007 16:41

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:14.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.