menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Książka, literatura, poezja
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Książka, literatura, poezja Literatura, dyskusje, własne próby pisarsko-poetyckie.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1201  
Nieprzeczytane 22-07-2012, 18:20
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Cytat:
Napisał ewikomega
Podejrzewam ALUNIU bardzo ciekawa książka, muszę ją wchłonąć- dziękuję za recenzję

Naprawdę ciekawa!
Teraz czytam "Blondynka na Czarnym Lądzie"- Beaty Pawlikowskiej

Odpowiedź z Cytowaniem
  #1202  
Nieprzeczytane 22-07-2012, 18:35
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

A skończyłam właśnie i polecam książkę, którą również szybko połknęłam.

Ja przeskakiwałam lata - czego nie polecam - bo szkoda niespodzianki.
Raczej czytajcie jak jest napisana.

Kate Morton - Zapomniany ogród



Recenzję dzisiaj ściągam bo jestem zalatana
ale oddaje bardzo dokładnie moje wrażenia.

"Przeczytałam już wiele różnych książek, niewiele jednak takich, po których zakończeniu czuję żal i smutek,
że już się skończyły. Jedną z nich jest właśnie "Zapomniany ogród" autorstwa Kate Morton.
To wspaniała, opowiedziana na wielu płaszczyznach czasowych i osobowych historia kobiety,
która pragnie odnaleźć swoją tożsamość, a rozwiązanie zagadki do końca pozostawia w spadku swojej wnuczce.

Fabuła powieści toczy się jednocześnie w latach 1900-1913, 1975 i 2005.
Początkowo myślałam, że może to tylko zagmatwać i zaciemnić obraz, jednak zamysłem autorki (tak myślę)
było umożliwienie czytelnikowi wniknięcie jednocześnie w życie Rose, Elizy, Nell i Cassandry.

Ta romantyczna, tajemnicza, smutna i piękna opowieść pobudza wyobraźnię i skłania do refleksji.
To naprawdę ciekawa książka, polecam szczególnie tym, którym bliskie są klimaty wiktoriańskiej Anglii,
gdzie skryte pod płaszczykiem konwenansów, rozgrywały się ludzkie dramaty, mające wpływ na całe pokolenia rodzin."

http://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=118736
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1203  
Nieprzeczytane 24-07-2012, 07:53
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie Polecam Olgę Tokarczuk

Cytat:
Napisał Srebrzysta

Podobaja mi się te opowiadania,styl przemawiajacy,obrazowy,treśc zajmująca.
Dziękuje za podpowiedż ,Srebrzysta.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1204  
Nieprzeczytane 25-07-2012, 13:42
Danka58's Avatar
Danka58 Danka58 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jun 2012
Miasto: Gliwice
Posty: 47
Domyślnie

"Dziecko pokuty" Francine Rivers - ciekawa historia zgwałconej dziewczyny, ktorej chłopak pragnie zostać pastorem. Oczywiście, z racji wiary i poglądów, jest przeciwnikiem aborcji, jedak w momencie kiedy okazuje się, że dziewczyna jest w ciąży...

Nie da się ukryć, że tamat aborcji i wiary jest tu głównym wątkiem, warto przeczytać.
Książka napisana w stylu zbliżonym do Jodi Picoult.
__________________
"Samotność - cóż po ludziach..." Adam Mickiewicz
-----------------
Moja Pakamera
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1205  
Nieprzeczytane 25-07-2012, 15:13
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech dla Astry

cytuję: .... szukam biografie zbeletryzowane...

Tadeusz Wittlin - Diabeł w raju <--- czyta Igor Śmiałowski

Tadeusz Wittlin jest wyjątkowo wdzięcznym w lekturze autorem, przed wojną jeden z redaktorów satyrycznego Cyrulika Warszawskiego, satyryk i publicysta, autor tekstów kabaretowych i scenariuszy filmowych. Debiutował poezją w 1929 roku.
W 1951 roku ukazuje się "Diabeł w raju", z przedmową gen. Andersa.
W książce rajem jest Związek Radziecki, szczególnie zaś więzienia i obozy pracy, z którymi autor zapoznał się doskonale w czasie wojny.
Wittlin próbował się śmiać i pierwsze nowelki - bo to cykl opowiadań - są rzeczywiście kpiarsko-wesołe. Istotnie materia absurdu jest tu przeogromna.
Stopniowo jednak tonacja mrocznieje, temat zanadto był i straszny, i żałosny. Trzeba by tu kogoś znacznie od Wittlina okrutniejszego.

A że sam nie miłuje sadyzmów, dowiódł w swojej najlepszej, naprawdę znakomitej książce "Ostatnia cyganeria" (1974), ozdobionej obrazkami i rysunkami Feliksa Topolskiego, która po piętnastu latach ukazała się i w Warszawie. Autor opisuje Warszawę dziennikarzy i poetów, teatrzyków i filmu, malarzy i aktorów, kawiarni i knajp przeróżnych.
Książka przynosi znakomite portrety takich ludzi jak Karpiński, Dobrowolski, Paczkowski czy Tuwim, portrety ciepłe, choć niekiedy bardzo sprawiedliwe.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1206  
Nieprzeczytane 25-07-2012, 15:19
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech cd. dla Astry

Tadeusz Wittlin - Ostatnia cyganeria <--- czyta Ryszard Nadrowski

"Ostatnia cyganeria" to zbiór barwnych wspomnień i anegdot o środowisku literacko-artystycznym międzywojennej Warszawy, a zwłaszcza o ludziach skupionych wokół "Cyrulika Warszawskiego".
Wspomnienia te oddają niepowtarzalny klimat obyczajowy Warszawy z tamtych lat i wprowadzają w krąg poetów, pisarzy, artystów takich między innymi jak: Tadeusz Breza, Julian Tuwim, Aleksander Maliszewski, Kazimierz Wierzyński, Wiech, Janusz Minkiewicz, Marian Hemar, Jerzy Paczkowski, Kazimierz Rudzki, Adolf Dymsza, Feliks Topolski, Zbigniew Uniłowski, Światopełk Karpiński, Zuzanna Ginczanka...
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1207  
Nieprzeczytane 25-07-2012, 18:16
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Jestem wciaż w kręgu opowiadań Olgi Tokarczuk.
Ocet na półkach.....tamta wojenna zima.....jak żywe.

Sięgam po" Szafę" i "Grę na wielu bębenkach"

Dostałam z biblioteki opowiadania
"Ukrwienia" Janusza Leona Wiśniewskiego.Utwory tego autora warto poznać.
Opowiadania dla mnie rewolucyjne,niezwykle śmiałe w treści, prawdziwe,współczesne, świetnie się je czyta.Na jedno popołudnie.

Ostatnio edytowane przez elizka : 25-07-2012 o 18:23.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1208  
Nieprzeczytane 25-07-2012, 18:23
Astra's Avatar
Astra Astra jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Poznań,wielkopolska,
Posty: 5 532
Domyślnie

Srebrzysta, dziękuję za propozycje
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1209  
Nieprzeczytane 25-07-2012, 23:31
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech kolejna biografia

James G. Ballard - 1.Imperium słońca <--- czyta Zbigniew Zamachowski

J.G. Ballard, współczesny pisarz angielski, urodził się w roku 1930 w Szanghaju, gdzie mieszkał do piętnastego roku życia. Po przyjeździe do Anglii studiował medycynę w Cambridge, a następnie wstąpił do lotnictwa. Obecnie zajmuje się wyłącznie twórczością literacką. Ma w swoim dorobku około dwudziestu powieści oraz opowiadania z dziedziny science fiction. W Polsce znany jest z powieści "Wyspa" („Czytelnik”, 1982) oraz wyboru opowiadań "Ogród czasu" (Wydawnictwo Literackie, 1983).

"Imperium Słońca", wydane w Anglii w roku 1984, oparte jest na dziecięcych wspomnieniach autora z okupowanego przez Japończyków Szanghaju.
Jedenastoletni Jim, rozłączony z rodzicami w dniu ataku na Pearl Harbor, przebywa do końca wojny w japońskim obozie dla internowanych, gdzie panują wilcze prawa i liczy się tylko umiejętność przeżycia.
Perspektywa dziecka odbierającego niezrozumiały świat dorosłych beznamiętnie, jak klisza fotograficzna, pozwala Ballardowi tym ostrzej obnażyć cały bezsens i totalny chaos wojny.

Książka otrzymała Nagrodę Krytyków ufundowaną przez dziennik „Guardian”, a w 1988 r. została sfilmowana przez Stevena Spielberga.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1210  
Nieprzeczytane 25-07-2012, 23:37
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech cd.

James G. Ballard - 2.Delikatność kobiet <--- czyta Leszek Teleszyński

Autobiograficzna powieść J.G. Ballarda, kontynuująca wątki tematyczne z "Imperium Słońca".
Wraz z narratorem, Jimem Grahamem przenosimy się do powojennej Anglii. Bohater stara się odnaleźć swoje miejsce w życiu jako student medycyny w Cambridge, a potem pilot RAF-u w Kanadzie.
Powieść przedstawia wielowymiarowy portret świata po wojnie na przestrzeni 50 lat, wnikliwy i zmuszający do refleksji.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1211  
Nieprzeczytane 26-07-2012, 16:49
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
OK psychologiczna, pobudza do refleksji, świetna powieść

Jacquelyn Mitchard - Głębia oceanu <--- czyta Elżbieta Kijowska

"Głębia oceanu"" to przejmująca opowieść o rodzinie dotkniętej nieszczęściem, o jej rozpadzie - i odrodzeniu.

Na nie więcej niż pięć minut zostawiła Beth Cappadora swego trzyletniego synka Bena pod opieką starszego brata, siedmioletniego Vincenta. W ciągu tych pięciu minut Ben zniknął bez śladu. Mimo wysiłków policji przez następne dziewięć lat nie udało się rozwiązać tej ponurej zagadki, która zrujnowała rodzinne życie Beth, jej męża i drugiego syna. I nagle, po owych tragicznych dziewięciu latach, zdarzyło się coś, co wprowadziło do ich mrocznego, lodowatego świata bólu i poczucia winy nikły promyk nadziei...

Niezwykle wysoko oceniana przez krytykę i czytelników książka Jacquelyn Mitchard łączy fascynującą, pełną zagadek intrygę z głęboką psychologiczną refleksją.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1212  
Nieprzeczytane 30-07-2012, 14:55
Danka58's Avatar
Danka58 Danka58 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jun 2012
Miasto: Gliwice
Posty: 47
Domyślnie


"Czytelniczka znakomita" Alan Bennett
Trafiła w moje łapki przypadkiem, miły to przypadek. Świetna, gorąco polecam. W sam raz na krótki wieczór.

Bardzo zabawna i świetnie napisana powieść o tym, jak królowa angielska odnajduje w sobie pasję czytelniczą. Zaniedbując obowiązki monarchini, zaczyna pochłaniać dzieła kolejnych autorów, czyta wiersze Thomasa Hardy?ego, powieści Marcela Prousta, a także dramaty Samuela Becketta.
Autor, jeden z najbardziej oddanych orędowników literatury, dostarcza nam znakomitego argumentu na uzasadnienie tezy, że warto czytać książki.
__________________
"Samotność - cóż po ludziach..." Adam Mickiewicz
-----------------
Moja Pakamera
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1213  
Nieprzeczytane 31-07-2012, 10:52
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech uzupełniam propozycję Donka56

Alan BENNETT - Czytelniczka znakomita <--- czyta Anna Seniuk

Corgie, słynne pieski angielskiej królowej, zapędziły się pewnego dnia na dziedziniec pałacu Westminster, gdzie przyjechała biblioteka objazdowa. Królowa podążyła za nimi, i tak zaczęła się jej przygoda z literaturą, przygoda, której skutki są naprawdę dalekosiężne...

Obrazoburcza i ogromnie zabawna powieść doskonale opisuje Jej Królewską Wysokość owładniętą pasją czytelniczą.
Pasja ta powoduje nawet, że zaczynają cierpieć jej obowiązki monarchini. Podczas gdy królowa pochłania dzieła kolejnych autorów (w tym Samuela Becketta i Marcela Prousta),
dworzanie przygotowują spisek, który ma położyć kres tej według nich mało licującej z powagą Majestatu przygodzie.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1214  
Nieprzeczytane 31-07-2012, 11:04
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech biografia

Ewa Kossak - Dagny Przybyszewska <--- czyta Stella Weber

Publikacja zawiera biografię Dagny, Norweżki, żony Stanisława Przybyszewskiego, pisarki i muzy m. in. E. Muncha, A. Strindberga, T. Żeleńskiego, S. Wyspiańskiego.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1215  
Nieprzeczytane 01-08-2012, 17:07
sama55's Avatar
sama55 sama55 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Posty: 69
Domyślnie

Ja ostatnio "rozkochana" jestem w Haruko Murakimi.
Nie jest to może literatura wielkich loptów.Ma jednak w sobie coś,co jest mi potrzebne właśnie w tej chwili.
__________________
wiesia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1216  
Nieprzeczytane 01-08-2012, 17:43
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech biografia

Maria Iwaszkiewicz - Z pamięci <--- czyta Elżbieta Kijowska

Maria Iwaszkiewicz, córka jednego z najwybitniejszych polskich prozaików i poetów XX stulecia, oprowadza w tej książce po świecie swego dzieciństwa i wczesnej młodości – przywołuje czas dawno miniony, wydarzenia przebrzmiałe, a mimo to żywe w jej wspomnieniu, osoby, po których przetrwała jedynie pamięć, i to pamięć nielicznych.

W centrum opowieści znajduje się Stawisko – dom niezwykły, zamieszkany przez ludzi wyjątkowych, wokół których gromadzą się postaci równie niepospolite jak gospodarze. W pogodny na ogół nastrój tej gawędy, w której autorka próbuje ocalić od zapomnienia zarówno okruchy starego domu, echa odległych a radosnych przeżyć, jak też sylwetki niegdyś bliskich i kochanych osób – wkrada się niekiedy ton bardziej serio. Dotyczy to zwłaszcza okresu wojny i powstania, które w beztroskie życie młodej inteligencji wniosło ponury cień śmierci. Mimo tych akcentów powagi książkę czyta się jak relację z krainy nieprzerwanego szczęścia i wiecznej kanikuły. Cóż, młodość – jak powiada autorka – ma swoje prawa.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1217  
Nieprzeczytane 04-08-2012, 14:37
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech Coś dla miłośników Dzikiego Zachodu

Alistair MacLean - Przełęcz Złamanego Serca <--- czyta Roch Siemianowski

"Przełęcz Złamanego Serca" to klasyczny western. Coś dla miłośników Dzikiego Zachodu, czarnych charakterów, pięknych i walecznych kobiet. Przede wszystkim to jednak pozytywny bohater, pełen odwagi i poświęcenia. Wszystko, aby wykonać powierzone mu zadanie. A jednocześnie tak ludzki, z wszystkimi swoimi ułomnościami i wadami.

Powieść ta jest zupełnie inna niż pozostałe powieści MacLeana, a jednocześnie bardzo do nich podobna. Nietypowy jest czas i miejsce toczącej się akcji. Typowi zaś bohaterowie. No i oczywiście piękna kobieta, bez której nie może się obejść prawie żadna jego historia.

...Specjalna misja wojskowa wysłana do odległego fortu, gdzie wybuchła epidemia cholery, wyrusza pociągiem zaopatrzonym w niezbędny sprzęt, lekarstwa oraz trumny. Pech towarzyszy im jednak od początku podróży: muszą zabrać szeryfa eskortującego groźnego bandytę, kilku oficerów znika w tajemniczych okolicznościach, ktoś dokonuje aktu sabotażu, ktoś popełnia morderstwo... Niebezpieczeństwo zdaje się zagrażać wszystkim pasażerom pociągu pędzącego przez Góry Skaliste...

Wartka akcja, humor i wszystko, co najlepsze u MacLeana. Gorąco polecam miłośnikom tego autora. Nie rozczarujecie się.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1218  
Nieprzeczytane 05-08-2012, 12:47
tenia tenia jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 61
Domyślnie witam wszystkich czytelników i słuchaczy

Srebrzysta Twoje zasoby są imponujące dzięki za rekomendacje
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1219  
Nieprzeczytane 05-08-2012, 17:30
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Dzień dobry.

Wzięło mnie na czytanie kryminalów.Jednak takich lekkich.
Mam nadzieję,ze Agatha Christie 'Córka jest córką" może być na pierwsze danie.
Korzystam z biblioteczki srebrzystej....tu ukłon niziutki...



Olga Tokarczuk tak napisała:
"Gdyby kobiety nie czytały kryminałów,z pewnością stałyby się morderczyniami" niezłe-prawda?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1220  
Nieprzeczytane 06-08-2012, 10:24
tenia tenia jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 61
Domyślnie

"Olga Tokarczuk tak napisała:
"Gdyby kobiety nie czytały kryminałów,z pewnością stałyby się morderczyniami" niezłe-prawda?"
coś w tym jest
wysłuchałam u Srebrzystej kilka kryminałów A.Ch.-lekkie i odprężające.Teraz słucham "Noce i dnie"a przymierzam się do "Chłopów" Miła odmiana po filmach i książce "czytanej"
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Książki - recenzje szczęśliwa13 Książka, literatura, poezja 499 13-09-2009 23:24
Olimpiada 2008 - Nasze Recenzje jolita Różności - wątki archiwalne 44 23-08-2008 11:35
książki, prasa redoku Kupię, sprzedam, zamienię 1 07-02-2008 10:32
książki basza Kupię, sprzedam, zamienię 0 12-01-2008 20:01
Moje recenzje lub słowa krytyki czyli chodzę po forum i czytam... jolita Różności - wątki archiwalne 29 17-11-2007 16:41

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:31.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.