menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Książka, literatura, poezja
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Książka, literatura, poezja Literatura, dyskusje, własne próby pisarsko-poetyckie.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #2101  
Nieprzeczytane 28-11-2014, 21:15
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Munro to twórczyni licznych opowiadań,niezwykle umiejętnie połączonych,chociaż i mogących,jak osobne obrazki,istnieć oddzielnie.

Po moich kryminałach i książce pt.: Łabędź i złodzieje Elizabeth Kostovej
chętnie sięgnę po kolejne, jeszcze niepoznane opowiadania Munro.

Dzięki za wskazówkę.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2102  
Nieprzeczytane 30-11-2014, 13:52
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech zbiór opowiadań

Alice Munro - Jawne tajemnice <--- czyta Anna Apostolakis

Nagrodzony w 1994 Governor General’s Award zbiór opowiadań kanadyjskiej pisarki, która nie przestaje zaskakiwać, mimo ze tłumaczenia jej książek pojawiają sie na naszym rynku z coraz większa częstotliwością. Bohaterowie "Jawnych tajemnic" są tacy jak my, codzienni-niecodzienni, uchwyceni w jakimś momencie życia, uwikłani w niespełnione miłości, niemożliwe romanse i wywołujące poczucie winy zdrady. Munro jak zwykle trafnie i przejmująco o tym, ze życie zupełnie zwyczajne stawia najtrudniejsze dylematy.

Osiem wyjątkowych historii kobiet samotnych, zakochanych, samodzielnych lub bezradnych.
Każda z tych opowieści przepełniona jest intensywnymi uczuciami i emocjami, a Munro wydobywa je wszystkie z charakterystyczną dla siebie swobodą i melancholią. Kobieta żyjąca pośród górskich plemion, księżna snująca bajkową narrację w zrujnowanej kamienicy czy młoda wdowa, która z własnej woli udaje się do więzienia.
Jawne tajemnice to również zabawa z literaturą – Munro gra z czytelnikiem, przeplata rozmaite literackie konwencje, tworząc pełny obraz czasów, w których rozgrywa się akcja. Historia rozpięta między listami, opowiadanie w opowiadaniu i narracja zbudowana wokół lokalnej piosenki – to jedynie niektóre z literackich zabiegów. A wszystko po to, by pokazać głęboko skrywane kobiece sekrety, które już dawno przestały być tajemnicami.


"Munro tworzy szybko toczącą się narrację, która w magiczny sposób przemienia się w głęboką, niemalże powieściową diagnozę ludzkiego życia".
Michiko Kakutani, „New York Times”
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2103  
Nieprzeczytane 30-11-2014, 14:07
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech elizka proponuje, ja uzupełniam

Elizabeth Kostova - Łabędź i złodzieje <--- czytają: Anna Dereszowska i Jacek Rozenek

Dlaczego znany malarz Robert Oliver rzucił się z nożem na obraz w Galerii Narodowej? Co nim kierowało? Oliver, umieszczony w szpitalu psychiatrycznym, uparcie milczy i wciąż maluje jedną piękną damską twarz... Kim jest tajemnicza modelka? Prawdy próbuje dociec lekarz Roberta. Prowadząc swoiste śledztwo, poznaje losy trzech kobiet, które wpłynęły na życie jego pacjenta: żony, kochanki i tej najważniejszej – Beatrice, żyjącej w Paryżu w... XIX wieku. Co się jej przydarzyło? Jak zawładnęła Oliverem?

Dwie tajemnice, dawna i współczesna, splatają się w jedną... Autorka wiedzie nas z Waszyngtonu do Paryża, z czasów e-maili w epokę niecierpliwego oczekiwania na miłosny list. Otwiera czytelników na każde drgnienie serca i zaraża fascynacją arcydziełami impresjonizmu.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2104  
Nieprzeczytane 01-12-2014, 19:34
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Cytat:
Napisał Srebrzysta
Alice Munro - Jawne tajemnice <--- czyta Anna Apostolakis
[/color]
Ewo, słucham z Twojego Chomika i doczytuję w wersji papierowej na zmianę.
Zależy od przyjętej pozycji - siedzącej bądź horyzontalnej
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2105  
Nieprzeczytane 01-12-2014, 19:35
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Dziś polecam książkę "Zamiana miejsc" autorka - Jane Green

Bohaterki weryfikują swój pogląd, że
gdzieś indziej trawa jest bardziej zielona
oraz, że często ogarnia nas tęsknota za tym, czego nie mamy


Czy słusznie? Poczytajcie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2106  
Nieprzeczytane 06-12-2014, 22:06
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Jeśli o starożytnym Rzymie
w wydaniu beletrystycznym z licznymi wątkami , a i miłosnym także ,z gladiatorami,jeńcami wojennymi , ówczesna kulturą i wiarą

to Francine Rivers - Głos w wietrze

słucham z zainteresowaniem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2107  
Nieprzeczytane 07-12-2014, 19:02
Astra's Avatar
Astra Astra jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Poznań,wielkopolska,
Posty: 5 532
Domyślnie

Ja też słucham opowiadań Munro...bardzo dobra literatura.
Szkoda, że to opowiadania, bo często mogłyby rozwinąć się w powieść
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2108  
Nieprzeczytane 11-12-2014, 17:10
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
OK ciekawa i w świetnej interpretacji

Nicholas Sparks - Najdłuższa podróż <--- czyta Krzysztof Gosztyła

Ira Levinson ma za sobą wiele lat życia, przed sobą - zgodnie z diagnozą lekarzy - zaledwie kilka miesięcy.
Kiedy prowadzony przez niego samochód wypada z oblodzonej trasy i stacza się po skarpie, unieruchomiony w nim ciężko ranny Ira jest pogodzony z tym, co nieuchronne.
Szansę, że ktoś dostrzeże przysypane śniegiem auto, są bliskie zeru.
Ira nie liczy na żadną pomoc, a jednak ją otrzymuje - od Ruth, zmarłej przed dziewięcioma laty żony, która pojawia się w jego majakach tak prawdziwa, że niemal może jej dotknąć.
Gdy wspominają spędzone razem dramatyczne, ale szczęśliwe lata, Ruth próbuje obudzić w nim wolę przetrwania.
Cztery miesiące wcześniej Sophia poznaje sympatycznego Luke'a, który w rycerski sposób staje w jej obronie, kiedy jest nagabywana przez swojego byłego chłopaka. Wzajemna sympatia szybko przeradza się w głębsze uczucie, choć tych dwoje dzieli właściwie wszystko.
Ona jest studentką ostatniego roku historii sztuki, on zakończył edukację na szkole średniej. Ona wciąż korzysta z uroków beztroskiego życia w campusie, on musi się mierzyć z twardą rzeczywistością życia na farmie zagrożonej przejęciem przez bank. Ona liczy na otrzymanie posady w muzeum w jednym z wielkich miast, on - na zwycięstwo w zawodach rodeo, które umożliwi mu zachowanie farmy.
Gdzie tu miejsce na wspólną przyszłość?
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2109  
Nieprzeczytane 11-12-2014, 19:35
Astra's Avatar
Astra Astra jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Poznań,wielkopolska,
Posty: 5 532
Domyślnie

Witam
Dziękuję za propozycje
Skończyłam Alice Munro "Miłość dobrej kobiety"...jestem pod wrażeniem i polecam
Polecam też "Historia mojego życia" Heleny Keller. Niesamowite życie niewidomej kobiety.
Polecam jeszcze "Wielki dom" Nicoli Krauss

Bardzo dobre książki
Wszystkie u Srebrzystej
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2110  
Nieprzeczytane 11-12-2014, 20:30
MarianB MarianB jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Nov 2014
Miasto: Polska
Posty: 54
Domyślnie

ja polecam wszystkim Seksbomby PRL. Ciekawa książka i wspomnienia wracają.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2111  
Nieprzeczytane 15-12-2014, 11:46
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech Astra proponuje, ja uzupełniam

Alice Munro - Miłość dobrej kobiety <--- czyta Anna Cieślak

Zbiór ośmiu opowiadań o kobietach. Ich losy, możliwości i ograniczenia we współczesnym świecie są główną osią twórczości Munro, znakomitej pisarki kanadyjskiej.
Jej bohaterki muszą sobie radzić z niejednoznacznością własnych uczuć, z wewnętrznymi konfliktami, z rozdźwiękiem między tym, czego chcą, a tym, co muszą.
Jest tak z wkraczającą w dorosłość mężatką, która szuka swojego miejsca w życiu, jest tak z młodą kobietą, która przyjeżdża na wakacje do matki, ale nie potrafi z nią wytrzymać, bo ma w sobie zbyt dużo goryczy i żalu.

Miłość kobiet przyjmuje rozmaite formy: uczucia matki do córki, dziecka do dorosłego, żony do męża, przyjaciółki do przyjaciółki – Munro pokazuje je wszystkie z niezwykłą wnikliwością, odsłaniając głębię i zawiłość zwyczajnego życia oraz siłę emocji, które wiążą ludzi ze sobą na nieskończenie różnorodne sposoby.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2112  
Nieprzeczytane 15-12-2014, 11:58
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech też o kobietach

Hanna Samson - Miłość reaktywacja <--- czyta Elżbieta Kijowska

Książka o miłości, niemożliwej, ale w końcu spełnionej.
Bohaterkami są trzy kobiety reprezentujące trzy pokolenia.
Bohaterka oprowadza swoją matkę w ostatnią podróż, początkowo niecierpliwie, ale wraz z upływem czasu coraz czulej. Jednocześnie jakby od nowa, a może po raz pierwszy, uczy się ją kochać i rozumieć własne uczucia w trudnej, bo podwójnej roli córki i matki.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2113  
Nieprzeczytane 15-12-2014, 18:15
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Po pierwsze,
Alice Munro - "Zbyt wiele szczęścia" - jak dla mnie najlepszy zbiór opowiadań tej autorki.

Po drugie,
proponuję książkę, poleconą mi na innym wątku przez Elę-babcielę
"Chata" - Williama P. Younga
Przypomina mi trochę klimaty Whartona. Książka uczy akceptowania tego czego nie można zmienić,
daje wiele odpowiedzi, wskazówek, prowokuje do refleksji.
Opowiada o ciepłych rodzinnych relacjach oraz o trudnych relacjach głównego bohatera ....z Bogiem.

Słuchałam jej z tej strony:
http://chomikuj.pl/bulimek/audiobook...p3*4064kbps*5d
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2114  
Nieprzeczytane 16-12-2014, 14:36
donka's Avatar
donka donka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Zakopane
Posty: 2 737
Domyślnie

Cytat:
Napisał Srebrzysta
Alice Munro - Miłość dobrej kobiety <--- czyta Anna Cieślak

Zbiór ośmiu opowiadań o kobietach. Ich losy, możliwości i ograniczenia we współczesnym świecie są główną osią twórczości Munro, znakomitej pisarki kanadyjskiej.
Jej bohaterki muszą sobie radzić z niejednoznacznością własnych uczuć, z wewnętrznymi konfliktami, z rozdźwiękiem między tym, czego chcą, a tym, co muszą.
Jest tak z wkraczającą w dorosłość mężatką, która szuka swojego miejsca w życiu, jest tak z młodą kobietą, która przyjeżdża na wakacje do matki, ale nie potrafi z nią wytrzymać, bo ma w sobie zbyt dużo goryczy i żalu.

Miłość kobiet przyjmuje rozmaite formy: uczucia matki do córki, dziecka do dorosłego, żony do męża, przyjaciółki do przyjaciółki – Munro pokazuje je wszystkie z niezwykłą wnikliwością, odsłaniając głębię i zawiłość zwyczajnego życia oraz siłę emocji, które wiążą ludzi ze sobą na nieskończenie różnorodne sposoby.

Zaczynam dopiero zabawę, ale na poważnie z e-bookami. W zimie ze względu na miejsce zamieszkania / Zakopane, na dość wysokiej górze / nie mam możliwości korzystania z biblioteki, latem z kolei biblioteka była remontowana i nieczynna. Nie zrobiłam więc sobie zapasu książek na zimę jak co roku. I żywcem nie mam co czytać. Chcę się nauczyć słuchać. Ściągnęłam sobie "Chatę", bo Alunia podała link na chomika...bez trudu mi się udało.
Mam ochotę posłuchać opowiadań, zachwalanych przez Ciebie, ale niestety masz zamknięty dostęp.
W innym miejscu znalazłam tylko PDF-y - nie umiem czytać w komputerze, nie lubię, za długie siedzenie... kręgosłup. Myślę, ale to są bardzo odległe ewentualne plany- o czytniku, już próbowałam nawet na wnuczki czytniku...też nie za bardzo mi odpowiada.
Mam duży zapas transferu na swoim chomiku... więc jest z czego czerpać. Proszę Cię, jeśli to możliwe udostępnij mi swoje hasło.
__________________
''Absurdem jest żądać od człowieka, aby nigdy się nie zmieniał."
http://donkaja0335.blog.onet.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2115  
Nieprzeczytane 16-12-2014, 15:15
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech Alunia proponuje, ja uzupełniam

William Paul Young - Chata <--- czyta Wojciech Żołądkowicz

Najmłodsza córka Mackenziego Allena Phillipsa Missy została porwana podczas rodzinnych wakacji. W opuszczonej chacie, ukrytej na pustkowiach Oregonu, znaleziono ślady wskazujące na to, że została brutalnie zamordowana, ale ciała dziewczynki nie odnaleziono.
Cztery lata później pogrążony w Wielkim Smutku Mack dostaje tajemniczy list, najwyraźniej od Boga, a w nim zaproszenie do tej właśnie chaty na weekend. Wbrew rozsądkowi Mack przybywa do chaty w zimowe popołudnie i wkracza do swojego najmroczniejszego koszmaru. Jednakże to, co tam znajduje, na zawsze odmienia jego życie.
Mack spędza w chacie weekend, uczestnicząc w czymś w rodzaju sesji terapeutycznej z Bogiem, nazywającym siebie Tatuśkiem, Jezusem, który pokazuje się pod postacią żydowskiego robotnika, i Sarayu, Azjatką uosabiającą Ducha Świętego.
W czasach, gdy religia staje się coraz mniej istotna, „Chata” zmaga się z ponadczasowym pytaniem: „Gdzie jest Bóg w świecie tak pełnym niewysłowionego bólu?”. Odpowiedzi, które dostanie Mack, zadziwią Was, i być może odmienią tak jak jego.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2116  
Nieprzeczytane 17-12-2014, 08:58
MarianB MarianB jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Nov 2014
Miasto: Polska
Posty: 54
Domyślnie

Polecam wszystkim wywiad rzekę z panem Krzysztofem Kowalewskim TAKA ZABAWNA HISTORIA. Zabawna i pełna autoironii książka
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2117  
Nieprzeczytane 17-12-2014, 09:21
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Cytat:
Napisał donka

Mam ochotę posłuchać opowiadań, zachwalanych przez Ciebie, ale niestety masz zamknięty dostęp.
W innym miejscu znalazłam tylko PDF-y - nie umiem czytać w komputerze, nie lubię, za długie siedzenie... kręgosłup. (...) Proszę Cię, jeśli to możliwe udostępnij mi swoje hasło.

donko,
Chętnie bym to zrobiła , ale Munro czytam w wydaniu papierowym.
Tak jak i Ty nie znalazłam w necie publikacji audio.

PS. W moim Chomiku jest zupełnie pusto. Miałam w nim głównie filmy.
Wszystko niedawno usunęłam, po tym jak pełnomocnik jednego twórcy straszył mnie karami i prokuratorem za naruszanie praw autorskich. Po co mi ten kłopot??
Nie muszę nic gromadzić, wszystko jest w sieci, a jak nie ma - to się obędę i dalej żyć będę
Pozdrawiam Cię
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2118  
Nieprzeczytane 17-12-2014, 11:35
Astra's Avatar
Astra Astra jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Poznań,wielkopolska,
Posty: 5 532
Domyślnie

Kilka tytułów Munro jest u Srebrzystej, też bardzo ciekawe
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2119  
Nieprzeczytane 17-12-2014, 20:21
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Przepraszaam, ale głowny bohater "Chaty"- doznaje powaznego wypadku, i jak gdyby przebywa poza swoim cialem.Reszta j/w
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2120  
Nieprzeczytane 18-12-2014, 23:10
donka's Avatar
donka donka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Zakopane
Posty: 2 737
Domyślnie

Cytat:
Napisał Alunia
donko,
Chętnie bym to zrobiła , ale Munro czytam w wydaniu papierowym.
Tak jak i Ty nie znalazłam w necie publikacji audio.

PS. W moim Chomiku jest zupełnie pusto. Miałam w nim głównie filmy.
Wszystko niedawno usunęłam, po tym jak pełnomocnik jednego twórcy straszył mnie karami i prokuratorem za naruszanie praw autorskich. Po co mi ten kłopot??
Nie muszę nic gromadzić, wszystko jest w sieci, a jak nie ma - to się obędę i dalej żyć będę
Pozdrawiam Cię

Dzięki Aluniu... mam ten ebook tzn. Chatę... zaczęłam słuchać, ale jednak nigdy nie mam tyle czasu by się skupić. Teraz szukam raczej e-booków czytanych przez aktorów, bardziej przyciągają uwagę. Fronczewski świetnie czyta.
Pozdrawiam.
__________________
''Absurdem jest żądać od człowieka, aby nigdy się nie zmieniał."
http://donkaja0335.blog.onet.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Książki - recenzje szczęśliwa13 Książka, literatura, poezja 499 13-09-2009 23:24
Olimpiada 2008 - Nasze Recenzje jolita Różności - wątki archiwalne 44 23-08-2008 11:35
książki, prasa redoku Kupię, sprzedam, zamienię 1 07-02-2008 10:32
książki basza Kupię, sprzedam, zamienię 0 12-01-2008 20:01
Moje recenzje lub słowa krytyki czyli chodzę po forum i czytam... jolita Różności - wątki archiwalne 29 17-11-2007 16:41

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:56.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.